بصیرت (۲۰)بهانه خلقی ها

لطفاورود یا ثبت نام پست ها را دوست دارم
اخبار

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

شکل‌گیری گروهک‌های تروریستی در خوزستان

🔹سرمنشأ ترور و فتنه‌گری در خوزستان، گروهکی به نام “جبهه‌ التحریر” بود که در سال 1347 با تأثیرپذیری از مرامنامه حزب بعث عراق، آلت دست بیگانگان قرار گرفت.

🔸به اذعان حسین فردوست، قائم‌مقام ساواک، تأسیس جبهه التحریر یک طرح درازمدت بود تا اگر روزی محمدرضا پهلوی قادر به تأمین منافع غربی ها در خوزستان نبود، آمریکا و انگلیس رأساً از طریق این گروهک با حمایت ناسیونالیست‌های عرب، خوزستان را از ایران جدا کنند.

🔺این حرکت در اوایل پیروزی انقلاب، با نام سازمان موسوم به خلق عرب به توطئه های خود ادامه داد از جمله حمله به مردم و غیرنظامیان، ترورهای کور و جنایت‌هایی مانند آن که ماهیت ضد مردمی آنها را نشان می‌داد.

🔹در بهار 1358، به تدریج شدت برخوردها و تعارضات بین مردم و ضدانقلاب در خوزستان بالا گرفت. در سحرگاه 9 خرداد یک اتومبیل سواری با چند سرنشین در خیابان‌های خرمشهر به حرکت در آمد و با شلیک‌های پیاپی، آرامش شهر را بر هم زد. در پی این اقدام، تروریستها در شهر شروع به سنگربندی کرده، پمپ بنزین و خیابان فردوس را به آتش کشیده و دو یا سه انبار مخابرات را طعنه حریق ساختند.

▪️سپس فرمانداری شهر مورد حمله مسلحانه قرار گرفت.ساعت 8 صبح آنها با پاسداران درگیر شده و به دلیل آتش‌سوزی، برق و تلفن قسمت‌هایی از شهر قطع شد. ساعت 10:30 افراد خلق عرب از طریق کارون به پایگاه دریایی خرمشهر حمله کردند و هنگام ظهر، سه کشتی هزار تنی را به آتش کشیدند. در این حمله تروریستی، 21 نفر شهید و 76 نفر زخمی شدند

⭕️ همچنین در تاریخ 29 خرداد 58 جنایت دیگری توسط این گرهک تجزیه‌طلب صورت گرفت. در پی شهادت 2تن از پاسداران بوسیله عناصر ضدانقلاب، مردم با حضور حداکثری خود(50 هزار نفره) در مراسم تشییع شهدا شرکت کرده و خواستار برخورد قاطع با تروریستها شدند. بدین منظور مردم در مسجد جامع دست به تحصن زده تا جنایتکاران بسزای اعمال خود برسند.

🔸حدود ساعت 4 و نیم صبح 29 خرداد صدای شلیک رگبار گلوله‌ها مردمی را که در مسجد بخواب رفته بودند وحشت‌زده بیدار کرد. سپس مسجد با کوکتل مولوتوف و مسلسل مورد حمله قرار گرفت. آنگاه به روی شهربانی گشودند. وضع شهر کاملا متشنج شد و به ناگهان چندین نقطه حساس شهر مانند انبارها و پمب بنزین‌ها و مغازه‌های بزرگ مورد آتش‌سوزی و حمله مهاجمان قرار گرفت.

🔹اقدام دیگر این گرهک انفجار لوله‌های نفت در آبادان، خرمشهر و اهواز (11مهرماه 58)، انفجار در قطار راه‌آهن و نیز انفجار بمب در بازار سیف خرمشهر بود که همگی با پشتیبانی مالی و تسلیحاتی استخبارات رژیم بعث عراق و همکاری برخی مرتجعین عرب صورت گرفت

فعلا کسی دوسش نداشته ?

دیدگاهتان را بنویسید