بهانه‌ای برای حمله به دولت!

لطفاورود یا ثبت نام پست ها را دوست دارم
اخبار

 

در پی حادثه خسارت‌بار سیل در بسیاری از نقاط کشور، همچون رویه دولت مردمی آقای رئیسی، مسئولین امر با حضور میدانی در مناطق سیل‌زده، ضمن اطلاع میدانی از وضعیت هم‌وطنان و همدردی با آنان، تصمیمات مهم اجرایی برای کاهش آلام مردم و جلوگیری از خسارت‌های بعدی گرفته شد. بااین‌حال این اقدام حسنه و انجام‌وظیفه توسط مسئولین، به مذاق بخش تندروی جریان اصلاحات خوش نیامد و با جنگ رسانه‌ای، حضور مسئولین در مناطق سیل‌زده، به‌انحاءمختلف زیر سؤال برده شد.

گزاره‌های خبری:
1️⃣روزنامه آرمان امروز با تیتر «پوپولیسم و بهره‌گیری برخی‌ها از فاجعه سیل»، نوشت: «سؤال اين است که بعد از حادثه سيل امام‌زاده داوود، آيا حضور علیرضا زاکاني و جمعي از نمايندگان مجلس که انتقادات عمومي را برانگيخته، از روي وظيفه بوده يا بيشتر يادگاري گرفتن عکس‌ها و بهره‌برداري سياسي از حادثه بازنمايي مي‌شود؟!».
2️⃣ فاضل‌ میبدی (عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم) نیز هم‌صدا با این جریان تندرو، حضور نمایندگان مجلس در مناطق سیل‌زده را با هدف بهره‌برداری سیاسی توصیف کرد و آن را مورد هجمه قرار داد. او گفته است: «اینکه مسئولان مثلاً با حضور در محل سیل با کت‌وشلوار، درون گل‌و‌لای فرو روند و دوربین حضور این‌ها را از زوایای مختلف عکس بگیرد، مشکلی از مردم حل نمی‌کند و بهتر است به‌جای این کار در دفتر کارشان بروند و فکری برای درمان و چاره‌ای برای جلوگیری از این حوادث بیندیشند».
3️⃣ سایت اعتماد آنلاین با انتشار عکس وزیر اقتصاد در مناطق سیل‌زده، نوشت: «بازدید میدانی از سیل به وزیر اقتصاد چه ربطی دارد؟ شوآف بس است».

گزاره‌های تحلیلی:
1️⃣ قطر، امارات، عربستان، کویت، عمان، بحرین و ایران در روزهای اخیر شاهد بارش شدید باران و جاری شدن سیل در برخی مناطق و شهرها بودند. نکته مهم آنکه در هیچ جای دنیا به‌اندازه ایران ظرفیت بالای کمک مؤمنانه و داوطلبانه دیده نمی‌شود، موضوعی که زیبایی‌های آن باید به نمایش گذاشته شود و در قیدوبند جنگ رسانه‌ای گم نشود.
2️⃣نقد غیرمنصفانه از مسئولین، با هدف بهره‌برداری سیاسی، به‌سادگی از اظهارات فوق قابل‌برداشت است. ازیک‌طرف به شهردار گیر می‌دهند که چرا چکمه به پا نکرده است، درحالی‌که شهردار به‌عنوان یک مدیر در صحنه حاضر شده است و قرار نیست کارگری کند، از طرف دیگر به وزیر اقتصاد که چکمه‌پوش به‌عنوان نماینده رئیس‌جمهور برای بررسی وضعیت حضور دارد؛ اصل حضورش را زیر سؤال می‌برند و آن را شواف می‌نامند!
3️⃣ در شرایط بحرانی مهم‌ترین وظیفه مسئولین، حضور میدانی و مدیریت بحران بعد از فهم درست شرایط است. در دولت سابق زمان وقوع سیل، استاندار گلستان در کشور حضور نداشت و به علت غیبت طولانی، معاون اول رئیس‌جمهور او را برکنار کرد. در سیل خوزستان زمانی که رئیس سازمان بازرسی کل کشور به خوزستان سفر کرد تا بتواند برای حل مشکل مردم ورود جدی داشته باشد، نکته قابل‌توجه عدم حضور استاندار در خوزستان بود و موارد این‌چنینی که در دولت سابق فراوان دیده شد!
4️⃣مهم‌ترین مسئله در موضوع اخبار حضور مسئولین در سیل را باید در «جنگ روایت‌ها» علیه جریان انقلابی تحلیل کرد، زیرا اصل حضور مسئول، وظیفه بود؛ اما اطلاع‌رسانی به‌صورت مثبت و دقیق صورت نگرفت؛ زیرا به‌جای آنکه فیلم‌هایی از چرایی، اهمیت حضور و اقدامات صورت گرفته از سوی مسئولین انتشار داده شود، صرفاً به انعکاس چند عکس در رسانه‌ها اکتفا شد و بهانه حمله به این حرکت تحسین‌برانگیز حضور در میان آسیب دیدگان که در پیام اخیر رهبر معظم انقلاب نیز بدان اشاره شد، توسط جریان رقیب به حاشیه کشیده شد.
✍ فرهاد کوچک‌زاده

فعلا کسی دوسش نداشته ?

دیدگاهتان را بنویسید