شهیدحسین اسکندرلو ( 2)

لطفاورود یا ثبت نام پست ها را دوست دارم
اخبار
گردان علی اصغر(ع) بر روی «تپه سبز»/
حاج حسین اسكندرلو شب پیش ازشهادتش درجمع رزمندگان شركت كننده در این عملیات گفته بود: «امشب شب عاشورا است،حفظ انقلاب و این منطقه خون می خواهد و اگر نتوانیم این منطقه را حفظ كنیم دشمن تا جاده اندیمشك – اهواز پیش خواهند آمد».
نویدشاهد: اردیبهشت سال 65 گردان حضرت علی اصغر(ع) با هدف جلوگیری از پیشروی دشمن بعثی در منطقه شمال فكه وارد عملیاتی با رمزمقدس «یاسیدالشهداء(ع)»شد عملیاتی كه با حضور رزمندگان لشكر10سیدالشهداء(ع) و فرماندهی تاریخی شهید حسین اسكندرلو صحنه ای ماندگار از تاریخ دفاع مقدس را رقم زد.

این عملیات در پی اجرای استراتژی «دفاع غیرمتحرك» عراق به مرحله اجرا درآمد، عراقی ها توانسته بودند در این زمان تا نزدیكی های «فكه» و «تپه سبز» پیشروی كنند كه اگر جلوی عراقی ها گرفته نمی شد می توانستند تا جاده اندیمشك – اهواز هم پیشروی كنند.

عملیات سیدالشهداء(ع) درمنطقه فكه و با استفاده ازتوان عملیاتی لشكر10حضرت سیدالشهداء(ع) و چند گردان خط شكن از جمله گردان های «علی اصغر(ع)»، «المهدی(عج)»، «علی اكبر(ع)»، «زینب(س)» و «قاسم(ع)» انجام شد كه طی اجرا و انجام آن شهداء گرانقدری همچون شهیدحاج حسین اسكندرلو فرمانده گردان حضرت علی اصغر(ع) و شهید حسینیان فرمانده گردان المهدی (عج) حماسه های جاودانی را خلق كردند كه تا ابد مدال افتخاری برای این لشكر خط شكن و عاشورایی است.

دراین عملیات نیروهای شهید حسین اسكندرلو – گردان حضرت علی اصغر(ع) كه در اردوگاه «فرات» در دزفول مستقر بودند به همراه گردان المهدی(عج) زودتر ازدیگر گردان های عمل كننده درگیر نبرد با دشمن شدند به طوری كه در همان ساعت های نخست درگیری تعداد زیادی از تانك های دشمن منهدم و شماری از نیروهای بعثی صدام به درك واصل شدند.
 در این درگیری ها حدود 97 تن از نیروهای گردان علی اصغر(ع) مظلومانه به شهادت رسیدند.
حاج حسین اسكندرلو شب پیش ازشهادتش درجمع رزمندگان شركت كننده در این عملیات گفته بود: «امشب شب عاشورا است،حفظ انقلاب و این منطقه خون می خواهد و اگر نتوانیم این منطقه را حفظ كنیم دشمن تا جاده اندیمشك – اهواز پیش خواهند آمد».

این سخنان حماسی حاج حسین، موجب شد بچه های گردان حضرت علی اصغر(ع) هم مردانه بجنگن و هم مردانه مقاومت كنند چرا كه آنان خود را شاگردان مكتب عاشورا می دانستند.

با ادامه نبرد، حاج حسین نیز بر اثر اصابت گلوله مستقیم دوشكا به گردنش در روز تولدش و در گردانی كه نامش با نام طفل شش ماهه امام حسین(ع) بود به شهادت رسید و مزدوران بعثی پیكرحاج حسین اسكندرلو را كه بروی نفربری به عقب حمل می شد را هدف قراردادند كه پیكر این شهید والامقام سپاه اسلام روی نفربرسوخت.

با رفتن حاج حسین فرمانده گردان حضرت علی اكبر(ع) كارها گره خورد، حجم آتش و انبوه نیروهای دشمن بعثی موجب شد كه از كنارهای جاده فكه بچه ها عقب رفته و از پهلو به دشمن بزنند.

این عقب رفتن باعث شد بدن مطهر شهید اسكندرلو و شهدای گردانش و شهدای تخریب از جمله شهید سیدمهدی اعتصامی دهها روز در منطقه درگیری بماند؛ تا اینكه خرداد 65 كه مصادف با ایام ولادت كریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) بود این ابدان مطهر از خاك برداشته شد، اما سایه ای از بدن نازنین آنها روی زمین بود.

حُرم گرما به قول بچه ها روغن بدن ها را كشیده بود به طوری كه وقتی بدن شهید سید مهدی از روی زمین برداشته شد، موهای سر این شهید والامقام روی زمین ماند و بچه ها از محل شهادتش عكس گرفتند.

دراین عملیات شهید سید مهدی اعتصامی، سیدمجتبی زینال الحسینی، اصغر كاظمی، علی دهقان سانیچ، سعید منتظری از جمع همسنگران تخریبچی لشكر 10حضرت سیدالشهداء(ع) در باز گشایی معبر برای عبور رزمندگان اسلام به آسمان پركشیدند.

یاد و نام تمامی رزمندگان، جانبازان و شهدای این عملیات دفاع مقدس برای همیشه در تاریخ انقلاب اسلامی جاودانه باد.

فعلا کسی دوسش نداشته ?

دیدگاهتان را بنویسید