🔴 خوزستان؛ تنش آبی یا بی تدبیری…

لطفاورود یا ثبت نام پست ها را دوست دارم
اخبار

 

🔹مسوولان و مدافعان پروژه‌های سد سازی همیشه توجیه اول‌شان، مدیریت منابع آب و حل مشکل کم‌آبی و برق است؛ وضعیت این روزهای خوزستان ولی نشان می‌دهد تا چه اندازه این ادعاها پوچ است. هزاران سال است که ۵ تا از بزرگترین رودخانه‌های ایران راهی جلگه خوزستان می‌شوند….

🔸 و از آنجا به تالاب‌های شادگان و هورالعظیم و خلیج فارس می‌ریختند و هم این تالاب‌ها را زنده نگه می‌داشتند و هم خوزستان حاصل‌خیرترین بخش خاک ایران بود. اما در این سال‌ها که ویروس سدسازی به جان رودخانه‌های ایران افتاده، ثمرات این بیماری را بهتر می‌توان دید…

🔹 سدسازان که پشت‌شان به ادعاهای به‌ظاهر علمی و بودجه‌های هنگفت گرم است حالا می‌توانند جواب بدهند ۱۱ سد غول‌پیکری که روی ۵ رودخانه منتهی به خوزستان ساخته‌اند چرا مشکل آب، برق، کشاورزی و نابود شدن منابع طبیعی خوزستان را حل نمی‌کند؟
مگر قرار نبود سدها منابع آب را مدیریت کنند؟

🔸 پس چرا آن همه آمار و ادعا برای راه‌اندازی بزرگترین سد و بلندترین سد و پرآب‌ترین دریاچه مصنوعی و… که با گره زدن به عناوینی مثل «مهندسان ایرانی و دانش ملی» در بوق و کرنا می‌شد گره از مشکل مردم و طبیعت خوزستان باز نکرده؟ چرا مردم ‎#سوسنگرد و ‎#اهواز و ‎#ماهشهر و … آب ندارند؟

🔹 چرا شادگان و هورالعظیم خشک شده‌اند و جان‌داران‌شان از گاومیش‌ها تا ماهی‌ها و پرندگان دارند تلف می‌شوند؟ مگر ادعا نمی‌کردند سدها ساخته می‌شوند تا منابع آب مدیریت شوند؟ کو مدیریت؟ کو آب؟
بله! من هم می‌فهمم خشکسالی یعنی چه و چه تاثیر ویرانگری دارد. اما بحران این روزهای خوزستان…

🔸 بدون تردید تقصیر سدها و سدسازان است نه کم‌بارشی و گرنه حتی در بدترین روزهای خشکسالی ایران، جلگه خوزستان باید آخرین نقطه به لحاظ بی‌آبی باشد اما می‌بینید حالا اولینش است. واقعیت این است که سدها از پول‌سازترین و بودجه‌خوارترین پروژه‌های ایران‌ند. سدسازان هم با ژست‌های علمی…

🔹 هر آب روانی در هر گوشه ایران دیدند برایش طرح ساخت سد نوشته‌اند، مسوولان هم که همیشه عقده پروژه‌های بزرگ‌تر و بزرگ‌ترین دارند (اگر سهمی از بودجه‌ها نبرده باشند) بدون معطلی موافقت می‌کنند، نتیجه کارشان هم شده نابودی محیط‌زیست ایران که نمونه‌اش را در خوزستان داریم می‌بینیم.

🔸 و چون چند سالی است دیگر جایی برای سد زدن باقی نمانده همین ابرپیمانکاران و سدسازان رو آورده‌اند به پروژه‌های بزرگ و خطرناک انتقال آب، حالا سود و پول در تهیه کردن طرح توجیهی این پروژه‌هاست. مشکلی که خودشان با سدسازی ایجاد کرده‌اند حالا ادعا می‌کنند با انتقال آب میخواهند حل کنند.

 

jfrn.ir جبهه فرهنگی راویان نور

فعلا کسی دوسش نداشته ?

دیدگاهتان را بنویسید