🔴 خوزستان؛ تنش آبی یا بی تدبیری…

لطفاورود یا ثبت نام پست ها را دوست دارم
اخبار

 

🔹مسوولان و مدافعان پروژه‌های سد سازی همیشه توجیه اول‌شان، مدیریت منابع آب و حل مشکل کم‌آبی و برق است؛ وضعیت این روزهای خوزستان ولی نشان می‌دهد تا چه اندازه این ادعاها پوچ است. هزاران سال است که ۵ تا از بزرگترین رودخانه‌های ایران راهی جلگه خوزستان می‌شوند….

🔸 و از آنجا به تالاب‌های شادگان و هورالعظیم و خلیج فارس می‌ریختند و هم این تالاب‌ها را زنده نگه می‌داشتند و هم خوزستان حاصل‌خیرترین بخش خاک ایران بود. اما در این سال‌ها که ویروس سدسازی به جان رودخانه‌های ایران افتاده، ثمرات این بیماری را بهتر می‌توان دید…

🔹 سدسازان که پشت‌شان به ادعاهای به‌ظاهر علمی و بودجه‌های هنگفت گرم است حالا می‌توانند جواب بدهند ۱۱ سد غول‌پیکری که روی ۵ رودخانه منتهی به خوزستان ساخته‌اند چرا مشکل آب، برق، کشاورزی و نابود شدن منابع طبیعی خوزستان را حل نمی‌کند؟
مگر قرار نبود سدها منابع آب را مدیریت کنند؟

🔸 پس چرا آن همه آمار و ادعا برای راه‌اندازی بزرگترین سد و بلندترین سد و پرآب‌ترین دریاچه مصنوعی و… که با گره زدن به عناوینی مثل «مهندسان ایرانی و دانش ملی» در بوق و کرنا می‌شد گره از مشکل مردم و طبیعت خوزستان باز نکرده؟ چرا مردم ‎#سوسنگرد و ‎#اهواز و ‎#ماهشهر و … آب ندارند؟

🔹 چرا شادگان و هورالعظیم خشک شده‌اند و جان‌داران‌شان از گاومیش‌ها تا ماهی‌ها و پرندگان دارند تلف می‌شوند؟ مگر ادعا نمی‌کردند سدها ساخته می‌شوند تا منابع آب مدیریت شوند؟ کو مدیریت؟ کو آب؟
بله! من هم می‌فهمم خشکسالی یعنی چه و چه تاثیر ویرانگری دارد. اما بحران این روزهای خوزستان…

🔸 بدون تردید تقصیر سدها و سدسازان است نه کم‌بارشی و گرنه حتی در بدترین روزهای خشکسالی ایران، جلگه خوزستان باید آخرین نقطه به لحاظ بی‌آبی باشد اما می‌بینید حالا اولینش است. واقعیت این است که سدها از پول‌سازترین و بودجه‌خوارترین پروژه‌های ایران‌ند. سدسازان هم با ژست‌های علمی…

🔹 هر آب روانی در هر گوشه ایران دیدند برایش طرح ساخت سد نوشته‌اند، مسوولان هم که همیشه عقده پروژه‌های بزرگ‌تر و بزرگ‌ترین دارند (اگر سهمی از بودجه‌ها نبرده باشند) بدون معطلی موافقت می‌کنند، نتیجه کارشان هم شده نابودی محیط‌زیست ایران که نمونه‌اش را در خوزستان داریم می‌بینیم.

🔸 و چون چند سالی است دیگر جایی برای سد زدن باقی نمانده همین ابرپیمانکاران و سدسازان رو آورده‌اند به پروژه‌های بزرگ و خطرناک انتقال آب، حالا سود و پول در تهیه کردن طرح توجیهی این پروژه‌هاست. مشکلی که خودشان با سدسازی ایجاد کرده‌اند حالا ادعا می‌کنند با انتقال آب میخواهند حل کنند.

 

فعلا کسی دوسش نداشته ?

دیدگاهتان را بنویسید